Product BS 5143-0
Actuator and Sensor Field Wireable
M8 × 1, Male, Straight
Ident. no.: U6513- Straight Male M8 picofast Field Wireable
- 4 pins
- Screw termination
- Plastic housing
- 4 Pins
- Screw terminal Wire Termination
- Plastic Housing
- Screw terminal Wire Termination
- Plastic housing

General data
| EAN | 4047101675030 |
| Customs tariff number | 8536904000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 11.35 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Male, M8 × 1, Straight |
| Number of contacts | 4 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Plastic, PBT |
| Coupling nut/screw material | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Acceptable cable diameter | 3.5…5 mm |
| Core cross-section/Clamping ability | 0.14…0.5 mm² |
| Current | 4 A |
| Approvals | RoHS |

