Product BS 5241-0
Actuator and Sensor Field Wireable
M8 × 1, Male, Right Angle
Ident. no.: U6540- 4 Pins
- Solder Wire Termination
- Plastic Housing

General data
| Customs tariff number | 8536904000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 9.08 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Male, M8 × 1, Right angle |
| Number of contacts | 4 |
| Connection mode | Solder contact |
| Housing material | Plastic, PBT |
| Coupling nut/screw material | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Acceptable cable diameter | 3…5 mm |
| Core cross-section/Clamping ability | 24 mm² |
| Current | 4 A |
| Approvals | RoHS |

