Product B 8251-0/PG9
Actuator and Sensor Field Wireable
M12 Connection
Ident. no.: U6575- Straight Female M12 eurofast Field Wireable
- 5 pins
- Screw termination
- Plastic housing
- Screw terminal Wire Termination

General data
| Customs tariff number | 8536904000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 19.07 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Female, M12 × 1, Right angle, A-code |
| Number of contacts | 5 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Plastic, PA |
| Coupling nut/screw material | Plastic, PA |
| Core cross-section/Clamping ability | 18 mm² |
| Voltage | 60 V |
| Current | 4 A |

