Product BS 8146-0
Actuator and Sensor Field Wireable
M12 Connection
Ident. no.: U6577- Straight Male M12 eurofast Field Wireable
- 4 pins
- Insulation displacement wire termination
- Plastic housing

General data
| EAN | 4047101630954 |
| Customs tariff number | 8536694040 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 23.6 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Male, M12 × 1, Straight, A-code |
| Number of contacts | 4 |
| Connection mode | Insulation displacement terminal |
| Housing material | Die-cast Zinc, PBT |
| Coupling nut/screw material | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Core cross-section/Clamping ability | 22 mm² |
| Voltage | 32 V |
| Current | 4 A |
| Approvals | RoHS |

