Product B 5146-0
Field-Wireable Connector
M8 × 1 Female Connector, Straight
Ident. no.: U6579-1- M8 female connector, straight, 4-pin
- Metal coupling nut
- Cable feedthrough 4.0…5.1 mm
- Penetration technology
- Protection class IP67
- 4 Pins
- Insulation displacement Wire Termination
- Plastic Housing

General data
| EAN | 4047101631043 |
| Customs tariff number | 8538908180 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 16.8 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Female, M8 × 1, Straight |
| Number of contacts | 4 |
| Connection mode | Insulation displacement terminal |
| Housing material | Plastic, PA |
| Coupling nut/screw material | Die-cast Zinc, CuZn, Nickel-plated |
| Acceptable cable diameter | 2.5…5.1 mm |
| Core cross-section/Clamping ability | 0.14…0.34 mm² |
| Voltage | 32 V |
| Current | 4 A |
| Approvals | RoHS |

