Product BWS 8151-0
Actuator and Sensor Field Wireable
M12 Connection
Ident. no.: U6605- Straight Female M12 eurofast Field Wireable
- 5 pins
- Screw termination
- Plastic housing
- M12, Female, Straight, 5-pin
- Screw terminal Wire Termination
- Plastic housing

General data
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | HU |
| Weight | 17.7 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Female, M12 × 1, Straight, B-code |
| Number of contacts | 5 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Plastic, PA |
| Coupling nut/screw material | Plastic, PA |
| Core cross-section/Clamping ability | 0.14…18 mm² |
| Voltage | 60 V |
| Current | 4 A |
| Approvals | UL Recognized, RoHS |

