Product FS 57-PCB KIT/100/C1101
Devicenet™ Receptacle
Front Mount
Ident. no.: U7340-11- Male M12 eurofast Receptacle

General data
| EAN | 4047101561661 |
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1100 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Design | Single-ended |
| Connector A | Male, M12 × 1, A-code |
| Number of contacts | 5 |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Mounting orientation | Flange mount |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Fieldbus Protocol | DeviceNet |
| Voltage | 250 V |
| Current | 4 A |
| Approvals | CE, RoHS |

