Product FKFDL 57
DeviceNet™ Receptacle
Rear Mount
Ident. no.: U8810- Female M12 eurofast Receptacle

General data
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 31.77 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Design | Single-ended |
| Connector A | Female, M12 × 1, A-code |
| Number of contacts | 5 |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Mounting orientation | Rear mount |
| Mounting thread | PG9 |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Fieldbus Protocol | DeviceNet |
| Voltage | 75 V |
| Current | 2 A |

