Product RSCV 493-5M
Fieldbus cables for fieldbus systems
Connection Cable
Ident. no.: U9368-5- Fieldbus cable for FOUNDATION fieldbus
- PVC outer jacket, yellow
- Resistant to oil, gas and sunlight
- Temperature range -40…+105 °C
- Cable cross section: 18 AWG (0.8 mm2)
- End open
- M12 male, straight, stainless steel
- Cable length: 5.0 m

General data
| EAN | 4047101043518 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27060307 -/- Bus cable |
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Design | Single-ended |
| Connector A | Male, M12 × 1, Straight, A-code |
| Number of contacts | 4 |
| Connector body | Plastic, TPU, Black |
| Coupling nut | Stainless Steel, V4A |
| Fieldbus Protocol | FOUNDATION fieldbus |
| Voltage | 300 V |
| Current | 4 A |
| Length (L) | 5.0 m |
| Cable jacket | PVC, Yellow |
| Number of Conductors | 2 |
| Protection class (When coupled) | IP67 |

