Product TB-8M8M-3N2-5
Passive Actuator/Sensor Junction Box, 8 Ports
M8, 3 pole I/O port with cable homerun
Ident. no.: UX09107- Housing material: Nylon
- Housing color: Black
- Fully encapsulated
- Protection class: IP67, IP68, IP69, IP69K; NEMA 1, 3, 4, 6P, 12
- RoHS compliant
- CE compliant
- LED (NPN circuit)
- I/O port: 3-pin
- General Purpose Cable
- Black PVC jacket, shielded, 10X24 AWG
- -40 Cold Bend Rating
- Flame Ratings: UL1061, CSA FT1

General data
| EAN | 4047101469660 |
| Customs tariff number | 8536908530 |
| Country of origin | US |
| Weight | 18156.8 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Number of ports | 8 |
| Display switching state | LED, yellow |
| Switching function | NPN |
| I/O Port | Female, M8 × 1 |
| Number of contacts | 3 |
| Homerun connector | Cable, Side exit |
| Cable length (L) | 5.0 m |
| Housing material | Plastic, PA6-GF30 |
| Voltage | 30 V |
| Ampacity | 2 A per signal contact, total current 6 A |
| Approvals | CE, UKCA, RoHS |

