Product CMB8141-0
Field-Wireable Connector
Female Connector M12 × 1, Straight
Ident. no.: 6930375- A-coding
- Metal housing
- Shieldable
- Shield ring
- Die-cast threaded ring
- Screw-clamp terminal
- 4-pin
- Cable feedthrough 6 … 8 mm
- Core cross-section 0.14…0.75 mm2

General data
| EAN | 4047101056808 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27279201 -/- Connectivity (accessories sensors) |
| Customs tariff number | 85366990990 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 47 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Female, M12 × 1, Straight, A-code |
| Number of contacts | 4 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Die-cast Zinc, GD-Zn, nickel-plated |
| Coupling nut/screw material | Die-cast Zinc, GD-Zn, Nickel-plated |
| Acceptable cable diameter | 6…8 mm |
| Core cross-section/Clamping ability | 0.14…0.75 mm² |
| Voltage | 250 V |
| Current | 4 A |
| Approvals | cULus recognized |
Data Sheets
Approval/Declaration
| UL Approval | 400 KB |
| CE Declaration of Conformity | 120 KB |
| RoHS and REACH Manufacturer's Declaration | 280 KB |

