Product CSM CKM 19-19-*
Actuator and Sensor Cable
Extension Cable
Ident. no.: 777000407- M23, Male, Straight, 19-pin
- M23 Female, Straight, 19-pin
- Instrumentation Tray Cable
- Yellow PVC jacket, shielded, 3X18+16X22 AWG
- Sunlight Resistant
- -40 Cold Bend Rating
- Oil Resistant
- Flame Ratings: UL 1685 FT4, UL1061, CSA FT4

General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27250107 -/- Connection cable sensor-actuator |
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Male, M23 × 1, Straight |
| Number of contacts | 19 |
| Connector body | Plastic, TPU, Black |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Connector B | Female, M23 × 1, Straight |
| Number of contacts | 19 |
| Connector body | Plastic, TPU, Black |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Voltage | 150 V |
| Current | 9 A |
| Cable diameter | Ø 10.01 mm |
| Cable jacket | PVC, Yellow |
| Number of Conductors | 3 |
| Protection class (When coupled) | IP67 |
| Special Features | Tray cableShielded |
| Approvals | UL 2238, UL Listed, CE, RoHS |

