Product RK 4.4T-*-RSM 40
Powerfast™ Cordset
Extension Cable
Ident. no.: 777002532- M12, Female, Straight, 4-pin
- 7/8", Male, Straight, 4-pin
- Instrumentation Tray Cable
- Gray PVC jacket, 4X22 AWG
- Sunlight Resistant
- -40 Cold Bend Rating
- Oil Resistant
- Flame Ratings: UL 1685 FT4, UL1061, CSA FT4
- Flexlife® and C-Track Approved

General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Power (>11 Amps) |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Female, M12 × 1, Straight, A-code |
| Number of contacts | 4 |
| Connector body | Plastic, TPU, Yellow |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Connector B | Male, 7/8″-16 UN, Straight |
| Number of contacts | 4 |
| Connector body | Plastic, TPU, Yellow |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Voltage | 600 V |
| Current | 9 A |
| Cable diameter | Ø 5.33 mm |
| Cable jacket | PVC, Gray |
| Number of Conductors | 4 |
| Protection class (When coupled) | IP68, IP69K |
| Special Features | Tray cable |
| Approvals | CSA C22.2 No. 182.3, CE, RoHS, UL Recognized |
Data Sheets
Brochure/Folder/Flyer (BRO)
CAD File
CAD STP File
Catalog (CAT)
Part Number Key
Product Catalog
Mounting accessories
|
BS 8141-0
Field-wireable male connector, M12 × 1, straight, 4-pin, screw terminal connection, cable feedthrough 4.0 to 6.0 mm, core cross-section/terminal capacity 0.14 to 0.75 mm², plastic housing, metal retaining screw |
U6550 |
Connectivity accessories
|
M12-CORDSETS-MOUNTING-CLIP-(10/BAG)
10 Pack of black mounting clips and M4x8mm mounting screws, used to secure cable to cable connection points. |
100016882 |

