Product P-RSFV 40D EX-*/14.5/NPT
Hazardous Location Receptacle
Front Mount
Ident. no.: 777003009- 7/8″ minifast, Male, Receptacle, 4-pin
- Mounting thread: 1/2″-14 NPT
- Explosion-proof feedthrough

General data
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Hazardous Location |
| Connector A | Male, 7/8″-16 UN |
| Number of contacts | 4 |
| Housing material/finish | Stainless Steel, 1.4401 (AISI 316), Passivated |
| Mounting orientation | Front mount |
| Mounting thread | 1/2″-14 NPT |
| Housing material/finish | Stainless Steel, 1.4401 (AISI 316), Passivated |
| Voltage | 600 V |
| Current | 9 A |
| Protection class (When coupled) | IP67, IP68, IP69, IP69K |
| Special Features | For use with expliosion proof equipment |
| Approvals | UL 2238, UL Div. 2, FM Div.2, CSA Div. 2, CE, RoHS |

