Product RSCD RJ45 440-*M/C1246
Industrial Ethernet Cable
Extension Cable
Ident. no.: 777032946- M12, Male, Straight, 4-pin
- D-code
- RJ45, Male, Straight, 8-pin
- Unshielded Twisted Pair
- Industrial Ethernet Cable
- fieldbus type: Ethernet CAT5E, TPE jacket, Teal, 2UTPX24 AWG
- -40 Cold Bend Rating
- Flame Ratings: UL 1685, UL1061
- Flexlife® and C-Track Approved

General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Male, M12 × 1, Straight, D-code |
| Number of contacts | 4 |
| Connector body | Plastic, TPU, Black |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Connector B | Male, RJ45, Straight |
| Number of contacts | 8 |
| Connector body | Plastic, TPU, Black |
| Fieldbus Protocol | Ethernet |
| Voltage | 42 V |
| Current | 1.5 A |
| Cable diameter | Ø 6.1 mm |
| Cable jacket | TPE, Teal |
| Protection class (When coupled) | IP67, IP68, IP69, IP69K |
| Approvals | CE, UKCA, RoHS |
Data Sheets
Brochure/Folder/Flyer (BRO)
CAD File
Catalog (CAT)
Part Number Key
Technology Flyer
Connectivity accessories
|
M12-CORDSETS-MOUNTING-CLIP-(10/BAG)
10 Pack of black mounting clips and M4x8mm mounting screws, used to secure cable to cable connection points. |
100016882 |

