Product 8MB12Z-5-CS19H
Passive Actuator/Sensor Box, M12 × 1
8-port, with M23 homerun connector
Ident. no.: E8033448- Housing material: PA 6 GF30
- Housing color: Black
- Fully encapsulated
- Protection class: IEC: IP67; NEMA: 1, 3, 4, 6P
- CE compliant
- RoHS compliant
- I/O port: 5-pin

General data
| EAN | 4047101573923 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27250313 -/- Communication interface, passive |
| Customs tariff number | 8536908530 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 289.6 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Number of ports | 8 |
| I/O Port | Female, M12 × 1 |
| Number of contacts | 4+PE |
| Signals Per Port | 2 |
| Homerun connector | Male, M23 × 1, Side exit |
| Number of contacts | 19 |
| Housing material | Plastic, PA6-GF30 |
| Voltage | 60 V |
| Ampacity | 2 A per signal contact, total current 9 A |
| Approvals | UL Listed, RoHS |

