Product BS 8181-0
Actuator and Sensor Field Wireable
M12 Connection
Ident. no.: U0885-25- PG9 screw-in thread
- Cable feedthrough 6.0…8.0 mm
- M12, Male, Straight, 8-pin
- Screw terminal Wire Termination
- Plastic housing
- Die-cast Zinc coupling nut
- UL approval

General data
| Customs tariff number | 8536904000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 23.38 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Male, M12 × 1, Straight, A-code |
| Number of contacts | 8 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Plastic, PA |
| Coupling nut/screw material | Die-cast Zinc, GD-Zn, Nickel-plated |
| Core cross-section/Clamping ability | 0.14…0.75 mm² |
| Voltage | 60 V |
| Current | 2 A |
| Approvals | UL Recognized, CE, RoHS |

