Product RJ45 PANEL MOUNT W IP67 CAP
Panel Feed-through Receptacle
Female Receptacle to Female Receptacle
Rear Mount
Ident. no.: U2-22253- RJ45, Female, Straight, 8-pin, Shielded
- RJ45, Female, Straight, 8-pin, Shielded

General data
| EAN | 4047101460117 |
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 32 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Design | Panel feedthrough |
| Connector A | Female, RJ45, Threaded |
| Number of contacts | 8 |
| Housing material/finish | Zinc, Nickel-plated |
| Connector B | Female, RJ45 |
| Housing material/finish | Zinc, Nickel-plated |
| Fieldbus Protocol | Ethernet |
| Voltage | 48 V |
| Current | 1.5 A |
| Protection class (When coupled) | IP20 |
| Approvals | RoHS |

