Product FKFD46PS-0.5/M16
M12 Power Receptacle
Rear Mount
Ident. no.: U2-28512- M12 female connector, S-coded, 3-pin + PE
- Mounting thread: M16 x 1.5

General data
| EAN | 4047101564280 |
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | US |
| Weight | 48 g |
Technical Data
| Application | Power (>11 Amps) |
| Connector A | Female, M12 × 1, S-code |
| Number of contacts | 3+PE |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Mounting orientation | Rear mount |
| Mounting thread | M16 × 1.5 |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Voltage | 600 V |
| Current | 12 A |
| Length (L) | 0.5 m |
| Number of Conductors | 4 |
| Protection class (When coupled) | IP67, IP68 |
| Approvals | cULus recognized |
Data Sheets
Approval/Declaration
Brochure/Folder/Flyer (BRO)
CAD STP File
Catalog (CAT)
Part Number Key
Product Catalog
Mounting accessories
|
LOCKNUT-M16-BRASS-(10/BAG)
Locknut, M16, Brass, Nickel-plated, 10 per bag |
A9579 |
|
DECAL,9-CLRS,RECEPT+BOXES,EURO(QTY1)
1 decal sticker containing 9 different color sets of 11 decals to color code a sensor, junction block port, cable end, or receptacle. 5ct 4x9mm rectangles, 4ct 8x19mm rectangles, 1ct 27mm ID ring, 1ct 20mm ID ring. |
100008955 |

