Product P-RKFV 190-3/M20
Hazardous Location Receptacle
Front Mount
Ident. no.: UX06594- Female 1 1/8″ minifast Receptacle, 19 pin
- Mounting thread: M20 × 1.5

General data
| EAN | 4047101499261 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 403.7 g |
Technical Data
| Application | Hazardous Location |
| Connector A | Female, 1 1/8″-16 UN |
| Number of contacts | 19 |
| Housing material/finish | Stainless Steel, 1.4401 (AISI 316), Passivated |
| Mounting orientation | Front mount |
| Mounting thread | M20 × 1.5 |
| Housing material/finish | Stainless Steel, 1.4401 (AISI 316), Passivated |
| Voltage | 300 V |
| Current | 4 A |
| Length (L) | 3.0 m |
| Number of Conductors | 18 |
| Protection class (When coupled) | IP67, IP68, IP69, IP69K |
| Approvals | UL 2238, UL Div. 2, FM Div.2, CSA Div. 2, CE, RoHS |

