Product P-RKFV 66D-3/M20
Hazardous Location Receptacle
Front Mount
Ident. no.: UX12456- 7/8″ minifast, Female, Receptacle, 6-pin
- Mounting thread: M20 × 1.5

General data
| Customs tariff number | 8536908530 |
| Weight | 1000 g |
Technical Data
| Application | Hazardous Location |
| Connector A | Female, 7/8″-16 UN |
| Number of contacts | 6 |
| Housing material/finish | Stainless Steel, 1.4401 (AISI 316), Passivated |
| Mounting orientation | Front mount |
| Mounting thread | M20 × 1.5 |
| Housing material/finish | Stainless Steel, 1.4401 (AISI 316), Passivated |
| Voltage | 600 V |
| Current | 8 A |
| Length (L) | 3.0 m |
| Number of Conductors | 6 |
| Protection class (When coupled) | IP67, IP68, IP69, IP69K |
| Special Features | For use with expliosion proof equipment |
| Approvals | UL 2238, UL Div. 2, FM Div.2, CSA Div. 2, CSA C22.2 No. 182.3, CE, RoHS |

