Product RSSD PSGS 4M 4413-2M
Industrial Ethernet Cable
Extension Cable
Ident. no.: U-58841- M12, Male, Straight, 4-pin
- Shield to coupling nut
- D-code
- M8, Male, Straight, 4-pin
- Threaded Connector
- Shielded to coupling nut
- Industrial Ethernet Cable
- TPU jacket,Teal, shielded, 2UTPX26 AWG-40 Cold Bend Rating
- Flexlife® and C-Track Approved

General data
| EAN | 4047101721614 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 106 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Male, M12 × 1, Straight, D-code |
| Number of contacts | 4 |
| Connector body | Plastic, TPU, Blue gray |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Connector B | Male, M8 × 1, Straight |
| Number of contacts | 4 |
| Connector body | Plastic, TPU, Yellow |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Fieldbus Protocol | Ethernet |
| Voltage | 60 V |
| Current | 1.5 A |
| Cable diameter | Ø 5.69 mm |
| Length (L) | 2.0 m |
| Cable jacket | TPU, Teal |
| Number of Conductors | 4 |
| Protection class (When coupled) | IP67 |
| Special Features | Shielding on coupling nut |
| Approvals | CE, UKCA, RoHS |
Data Sheets
Brochure/Folder/Flyer (BRO)
CAD File
CAD STP File
Catalog (CAT)
Part Number Key
Connectivity accessories
|
M12-CORDSETS-MOUNTING-CLIP-(10/BAG)
10 Pack of black mounting clips and M4x8mm mounting screws, used to secure cable to cable connection points. |
100016882 |

